Przetworniki temperatury

0
363

Przetwornik temperatury jest urządzeniem wykorzystywanym w przemyśle oraz w instalacjach wentylacyjnych między innymi. Przetworniki są kluczowym elementem w czujnikach służących do mierzenia temperatury. W niniejszym artykule delikatnie wprowadzamy czytelników w świat przetworników. Wyjaśniamy jakie rodzaje przetworników temperaturowych są wykorzystywane oraz przedstawiamy jakie jest ich najczęstsze zastosowanie.

Przetworniki temperatury – podstawowe informacje

Przetworniki temperatury zazwyczaj przetwarzają sygnał z czujników temperatury termorezystancyjnych na sygnał analogowy lub cyfrowy. W nowoczesnych czujnikach możliwe jest także przekształcenie sygnału z czujników na sygnał Ethernet LAN.

Zadaniem przetwornika jest wzmocnienie słabego sygnału z czujnika temperatury, dokonanie linearyzacji oraz przekształcenie sygnały napięciowego na tak zwany prądowy. Innymi słowy, zadaniem przetworników temperatury jest przekształcenie mało wydajnego sygnału w stabilny i ustandaryzowany sygnał, który jest zgodny z pozostałymi urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle.

Często czujniki są wyposażone w alarm, którego zadaniem jest informowanie i przekroczeniu dopuszczalnej temperatury. Tego rodzaju urządzenia są powszechnie stosowane w systemach HAV oraz BMS.

Dokonując zakupu przetwornika warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru oraz odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość wykonania produktu.

Przetworniki temperatury – zastosowanie

Z reguły tego rodzaju rozwiązanie jest stosowane w przemysłowych budynkach wielkopowierzchniowych. Urządzenia mierzące wysokość temperatury są stosowane między innymi w halach magazynowych, w halach produkcyjnych oraz w wielu innych wielkopowierzchniowych budynkach (np. w galeriach handlowych, chłodniach, szpitalach, kinach itd.).

Z reguły przetwornik temperatury jest sprzedawany i montowany wraz z czujnikiem tak aby od razu mógł spełniać swoją rolę.

Czujniki tego rodzaju mogą być zamontowane po prostu na ścianie budynku. Poza tym, że są montowane we wnętrzu budynku są również stosowane w kanałach wentylacyjnych.