Zrozumienie CNC

0
752

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd maszyny w fabryce dokładnie wiedzą, kiedy przestać produkować części, które powinny być wykonane? Wszystko to z powodu komputerowej kontroli numerycznej (CNC). Ale aby zrozumieć CNC, musisz wiedzieć, czym jest sterowanie numeryczne (NC).

HISTORIA

Maszyny NC zostały po raz pierwszy wprowadzone po II wojnie światowej, ponieważ trendem stała się masowa produkcja. Maszyny te otrzymały zestaw instrukcji w kartach perforowanych. Jednak maszyny te były podłączone na stałe, a ich parametry trudno było zmienić.

Te maszyny NC nadal wymagały dużej interwencji człowieka. Aby to zilustrować, spróbuj spojrzeć na wiertarkę. Aby wytworzyć produkt, należy podjąć wiele działań. Proces jest tak skomplikowany, że człowiek musi zrobić coś prawie na każdym etapie procesu produkcyjnego. Stworzyło to drogę do popełnienia błędów, ponieważ prawdopodobieństwo zmęczenia wzrosło wraz ze wzrostem ilości.

CNC pojawiło się na obrazie, gdy wprowadzono komputery. Karty dziurkowane zostały zastąpione dyskietkami, kablami i innymi nośnikami do przesyłania oprogramowania. Ułatwiło to zarządzanie danymi i ich edycję.

Produkcja i produkcja zostały zrewolucjonizowane dzięki zwiększonej automatyzacji maszyn CNC. Maszyny te pozwoliły na dodatkową kontrolę nad jakością i spójnością komponentów, które zostały wyprodukowane bez dodatkowego obciążenia operatorów. Zmniejszyło to częstotliwość błędów i pozwoliło operatorom na wykonanie dodatkowych zadań. Co więcej, ta automatyzacja pozwoliła na większą elastyczność w utrzymywaniu komponentów w procesie produkcyjnym.

Wraz z pojawieniem się Computer Aided Manufacturing (CAM), nawet programowanie maszyn CNC jest bardzo proste. Programy te w rzeczywistości zajmują większość procesu programowania, dzięki czemu operacja jest mniej uciążliwa. Jednak, aby być skutecznym programistą maszyn CNC, musisz wiedzieć, co zrobi maszyna, nad którą pracujesz. Dlatego mechanicy są często najlepszymi ludźmi do pracy.

Łatwość, jaką zapewniają maszyny, zależy w dużej mierze od jakości maszyny. Niedrogie maszyny CNC często mają wiele funkcji, które należy aktywować ręcznie. Kosztowne maszyny są jednak prawie w pełni zautomatyzowane. Operator musi tylko ładować lub rozładowywać przedmioty. Po zainicjowaniu cyklu operator musi po prostu usiąść i uważać na wszelkie awarie. Nacisk na operatora jest tak niski, że niektórzy nawet narzekają na nudę w środku cyklu.

KODOWANIE

Język programowania, którego używa CNC, nazywa się G-Code. Te kody faktycznie pozycjonują części i wykonują pracę. Aby maszyna mogła działać poprawnie, musisz wprowadzić poprawne zmienne, takie jak osie, punkty odniesienia, akcesoria maszyny i tak dalej. Każda maszyna ma inny zestaw zmiennych, więc musisz uważać, aby zauważyć różnice.

Oprócz kodu G można użyć poleceń logicznych lub programowania parametrycznego, aby proces ten był bardziej wydajny czasowo. Ten rodzaj języka programowania skraca długie programy z przyrostowymi przejściami. Pętlę można również zaprogramować, eliminując w ten sposób potrzebę powtórzeń kodowania.

Z powodu tych funkcji programowanie parametryczne jest bardziej wydajne niż CAM. Umożliwia użytkownikom bezpośrednie i wydajne dostosowywanie wydajności. Umożliwia także rozszerzenie funkcjonalności komputera, na którym działa.