Na czym polega malowanie proszkowe?

0
500

Malowanie proszkowe polega na pokryciu farbą powierzchni metalowych. Jest to powszechnie stosowany sposób na pokrycie lakierem blachy w branży motoryzacyjnej, jednocześnie malowanie proszkowe jest wykorzystywane w branży budowlanej oraz w szeroko rozumianym przemyśle. Poniżej opisujemy czym charakteryzuje się malowanie proszkowe.

Malowanie proszkowe – trwały i skuteczny sposób na pokrycie metalu farbą

Główna różnica pomiędzy tradycyjnym malowaniem a malowaniem proszkowym polega na wykorzystaniu wody. Dzięki wyeliminowaniu wody w malowaniu proszkowym można uniknąć wielu efektów niepożądanych takich jak zacieki, pęcherzyki lub późniejsze łuszczenie się lakieru. Malowanie zwykłą farbą jest mniej trwałe i bardziej podatne na wyżej wymienione defekty.

Farba w formie proszku ma bardzo ciekawe właściwości fizyczne dzięki którym powierzchnia metalowa pokryta w ten sposób jest bardziej odporna na korozje oraz zachowuje nienaganny wygląd przez lata.

Proces malowania proszkowego

Malowanie proszkowe powinno być poprzedzone odpowiednim oczyszczeniem i zabezpieczeniem malowanej powierzchni. Malowanie odbywa się za pomocą profesjonalnych pistoletów natryskowych. Natomiast pomocniczo do malowania natryskowego wykorzystywany jest zespół maszyn. Między innymi wykorzystywana jest specjalnie przystosowana do tego celu myjka natryskowa, suszarka (która wykorzystywana jest, gdy już powierzchnia jest oczyszczona), kabina PCV oraz piec do utwardzania farby proszkowej. Całość stanowi profesjonalną linie elektrostatycznego malowania farbą proszkową. Oczywiście w zależności od warsztatu park maszynowy może być mniej lub bardziej rozwinięty. Malowanie proszkowe wykonane za pomocą wyżej wspomnianego zespołu maszyn można znaleźć pod frazą usługi malowania proszkowego Olsztyn.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę zajmującą się malowaniem proszkowym?

Na pewno bardzo ważne jest to, czy firma dysponuje odpowiednim parkiem maszynowym, doświadczeniem oraz czy stosuje farby proszkowe najwyższej jakości. Ponadto, wybierając wykonawcę warto zwrócić uwagę na to jakie mogą być maksymalne wymiary malowanych elementów. W przypadku elementów o dużych gabarytach, niektóre warsztaty mogą mieć problem z wykonaniem usługi. Pozostałe istotne element wpływający na wybór wykonawcy to oczywiście cena oraz czas realizacji. Warto wiedzieć, że w przypadku doświadczonych warsztatów czas potrzebny na realizację malowania nie powinien przekroczyć 5 dni.