Strona głównaMaszyny produkcyjnePorównanie siłowników elektrycznych i pneumatycznych. O czym pamiętać przy wyborze?

Porównanie siłowników elektrycznych i pneumatycznych. O czym pamiętać przy wyborze?

Jakie siłowniki będą lepszym rozwiązaniem – pneumatyczne czy elektryczne? Jakie wady i zalety mają te typy siłowników?

Siłowniki należą do najważniejszych elementów instalacji automatyki lub robotyki. Ich specyfikacja wpływa nie tylko na sprawność działania całego układu, ale też zużycie energii i, co za tym idzie, koszty jego eksploatacji. Na rynku dostępne są przede wszystkim trzy rodzaje siłowników – hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. W nowym artykule omawiamy różnice między tymi dwoma ostatnimi oraz wyjaśniamy, który z tych typów w danym przypadku będzie lepszym rozwiązaniem.

Siłowniki elektryczne – czym się cechują?

Najważniejszą zaletą siłowników elektrycznych (dostępne na stronie https://amgautomatyka.pl/kategorie/silowniki-elektryczne-przemyslowe/) jest z całą pewnością wysoka efektywność energetyczna. Dzięki temu, że do wygenerowania określonej siły potrzebują mniej energii, ich eksploatacja wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku modeli pneumatycznych lub hydraulicznych. Różnice są na tyle duże, że oszczędności na zakupie energii elektrycznej mogą zrekompensować wyższe koszty zakupu.

Kolejną zaletą jest fakt, że nie wymagają one podłączenia do instalacji sprężonego powietrza lub zbiorników oleju. W połączeniu z kompaktowymi rozmiarami czyni to z nich doskonałe rozwiązanie do aplikacji działających na niewielkich przestrzeniach lub zakładach, w których z różnych przyczyn nie można zainstalować niezbędnej infrastruktury. Pozwalają też na precyzyjne określenie pozycjonowanie oraz minimalizację opóźnień.

Siłowniki pneumatyczne. Kiedy warto je wybrać?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem siłowników pneumatycznych często okazuje się ich duża wytrzymałość i zdolność do pracy w trudnych warunkach. Konstrukcja tego typu siłowników umożliwia ich bezproblemową pracę nawet w zakładach z wysokim poziomem zapylenia lub wilgoci, a także w skrajnych temperaturach. Z drugiej strony wymagają one przeprowadzania prac konserwacyjnych – w przeciwieństwie do bardziej niezawodnych modeli elektrycznych.

Kolejnym powodem, dla którego wielu inwestorów wybiera siłowniki pneumatyczne są niskie koszty zakupu. Mogą one być nawet dziesięciokrotnie tańsze od elektrycznych. Z drugiej strony jednak siłowniki pneumatyczne do działania wymagają instalacji sprężonego powietrza. Jeśli w danym zakładzie jej nie ma, wykonanie znacznie podniesie koszty całej inwestycji.

Siłowniki pneumatyczne czy elektryczne?

Jak widać, wybór między siłownikami pneumatycznymi, a elektrycznymi nie jest jednoznaczny. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od wielu czynników – między innymi warunków panujących w zakładzie, przeznaczonego na wykonanie aplikacji budżetu, wymagań co do precyzji i niezawodności, a także obecności instalacji dostarczającej sprężone powietrze.

W aplikacjach niewymagających pod względem opóźnień i precyzji pozycjonowania wystarczające mogą okazać się siłowniki pneumatyczne. Ich zastosowanie szczególnie uzasadnione będzie w zakładach, w których zapylenie lub wilgotność powietrza są wysokie lub w skrajnych temperaturach. Autami siłowników elektrycznych są z kolei niskie koszty eksploatacji, wysoka wydajność, brak opóźnień oraz możliwość dokładnego ustawienia pozycji.

Szeroki wybór siłowników do automatyki przemysłowej dostępny jest w ofercie firmy AMG Automatyka

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne