Strona głównaMaszyny cncRóżne maszyny CNC

Różne maszyny CNC

CNC CNC ma różne zastosowania w zależności od obsługiwanych maszyn. Więc jeśli jesteś początkującym operatorem, powinieneś znać najpopularniejsze maszyny, które mogą obsługiwać CNC.

Frezarki

Frezarki to popularne maszyny CNC. Urządzenia te są używane do kształtowania metalu i innych materiałów stałych. Jest to w zasadzie obrotowy nóż i stół. Frezarki są zdolne do skomplikowanych ścieżek narzędzi, ponieważ frez nie ogranicza się do ruchu na boki, ale umożliwia ruch „do środka i na zewnątrz”. Ten ruch jest precyzyjnie kontrolowany poprzez przesuwanie stołu i noża względem siebie. Płyn tnący jest następnie pompowany, aby nasmarować i schłodzić cięcie oraz usunąć wszelkie smugi, które powstają w wyniku cięcia.

Tokarki

Tokarki to maszyny, które wykonują różne operacje, takie jak szlifowanie, cięcie, radełkowanie, odkształcanie, a nawet wiercenie. Maszyny te działają poprzez spinanie różnych stałych obiektów, a następnie za pomocą narzędzi symetrycznych do osi obrotu. Tokarka ma jedno narzędzie, w którym obrabiany przedmiot jest obrabiany względem narzędzia. Narzędzie jest następnie obrabiane wzdłuż lub do elementu obrabianego w celu wygenerowania posuwu.

Tokarki mogą być używane do różnych operacji.

Centra obróbkowe

Są to bardziej złożone maszyny CNC, które łączą frezowanie i toczenie. Jak opisano wcześniej frezowanie, w tym rozdziale skupimy się na toczeniu.

Toczenie to proces, w którym centralna tokarka jest stosowana w połączeniu z obrotem obracanego materiału. Narzędzie tnące jest następnie przesuwane wzdłuż dwóch osi ruchów, aby uzyskać dokładne wymiary.

Połączenie toczenia i frezowania może dać niezwykle precyzyjne komponenty. I do tego służą te maszyny. Jednak ze względu na złożoność tych maszyn operatorzy muszą być specjalistami, aby móc pracować z maksymalną wydajnością.

Maszyna do wyładowań elektrycznych

Elektrodrążarka (EDM) tworzy wnęki w metalach emitując iskry elektryczne. Ten proces wymaga elektrody, chłodziwa, źródła zasilania i zbiornika. Cykl jest realizowany poprzez podłączenie przedmiotu obrabianego do jednej strony zasilacza, a następnie umieszczenie go w zbiorniku. Elektroda (wykonana w kształcie wymaganej wnęki) jest następnie podłączana do drugiej strony zasilacza.

Zbiorniki są następnie napełniane płynem chłodzącym, a elektroda jest opuszczana, aż iskra przeskoczy między pracą a elektrodą. Ponieważ chłodziwo jest substancją dielektryczną (odporną na prądy elektryczne), wymaga mniejszej różnicy odległości, aby iskra mogła przeskoczyć. Oznacza to, że gdy pojawia się iskra, właściwość dielektryczna została pokonana. Iskra następnie przemieszcza materiał, tworząc w ten sposób wnękę w kształcie elektrody.

Systemy CNC Systemy

CNC to złożone maszyny, które przesyłają i przechowują dane dotyczące mechanizmu działania maszyn. Programy ruchu obejmują sterowanie punkt-punkt, sterowanie cięciem prostym i sterowanie konturowe.

Sterowanie punkt-punkt oznacza sterowanie narzędziami z jednego punktu do drugiego w płaszczyźnie współrzędnych. Ta metoda kontroli jest powszechnie stosowana w operacjach wiercenia i wiercenia.

Kontrola cięcia prostego jest metodą, za pomocą której narzędzie porusza się we wszystkich osiach maszyny. Narzędzie ma również możliwość poruszania się pod kątem 45 stopni.

Sterowanie konturowe to sposób na utworzenie ścieżki narzędzia. Przesuwa narzędzia, interpolując punkty lub współrzędne, które tworzą ścieżkę dla narzędzia do naśladowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne