Strona głównaMaszyny produkcyjneZasada działania i zastosowanie prasy hydraulicznej

Zasada działania i zastosowanie prasy hydraulicznej

Jednym z popularnych sprzętów techniczno-przemysłowych jest prasa hydrauliczna działająca w oparciu o fizyczne prawo Pascala. Posiada ciśnieniowy mechanizm naciskowy, który gwarantuje sprawną obróbkę wszelkiego rodzaju tworzyw. Na rynku znajdziemy m.in. modele warsztatowe, kolumnowe, bramowe (pojedyncze i podwójne), wysięgnikowe oraz pochyłe. 

Garść podstawowych informacji

Standardowa prasa hydrauliczna składa się z dwóch funkcjonalnych cylindrów o zróżnicowanej średnicy (jeden pełni rolę pompy). Są one wypełnione stosunkowo gęstym olejem hydraulicznym i szczelnie obudowane tłokami. Olej powoduje ponadprzeciętny nacisk na główny tłok roboczy, co prowadzi bezpośrednio do wprawienia w ruch drugiego tłoka. W konsekwencji powstaje ciśnienie rozprzestrzeniające się bardzo równomiernie we wszystkich kierunkach. Warto podkreślić, że uzyskana siła wejściowa jest zawsze odwrotnie proporcjonalna do powierzchni mniejszego tłoka.

Zastosowanie oleju w prasie hydraulicznej nie tylko zapewnia jej optymalną energię napędową, ale również hamuje zużycie komponentów metalowych, które podlegają nieustannemu smarowaniu. W razie konieczności wytworzenia nacisku rzędu kilku tysięcy ton, zachodzi zazwyczaj potrzeba wyposażenia omawianego sprzętu w pompę zębatą bądź łopatkową.

Mechanizm niezbędny w wielu branżach

Ze względu na swoje właściwości prasa hydrauliczna jest powszechnie montowana zwłaszcza w podnośnikach motoryzacyjnych, zaawansowanych układach hamulcowych, windach osobowych i towarowych, systemach zgniatających, maszynach wtryskowych czy obrabiarkach skrawających.

Znakomicie sprawdza się choćby w procesie plastycznego kształtowania metali, miażdżenia surowców wtórnych i starych pojazdów, weryfikowania wytrzymałości mechanicznej skał, brykietowania miału węglowego i ścianek drzewnych, fornirowania obiektów drewnianych i drewnopochodnych, kruszenia proszków ceramicznych, gięcia blach budowlanych, przerzedzania szkła, wytwarzania mieczy ze stali, a nawet produkowania beztłuszczowego proszku kakaowego. Jak by tego było mało, prasy hydraulicznej używa się często do:

  • wyciskania rur i prętów
  • pakietowania odpadów
  • kucia matrycowego
  • kalibrowania detali
  • wulkanizowania opon samochodowych
  • wtłaczania łożysk i tulei

Na koniec należy jeszcze dodać, że istnieje możliwość zamówienia prasy o konkretnych gabarytach, udogodnieniach konstrukcyjnych czy parametrach technicznych (sile nacisku, ciśnieniu, prędkości roboczej, mocy silnika itp.). Specjalizuje się w tym zakresie kilka dużych firm działających na polskim rynku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne