Strona głównaMaszyny produkcyjneMaszyny do walcowania blach

Maszyny do walcowania blach

Między zmniejszającymi się zamówieniami fabrycznymi a rosnącymi kosztami pracy i energii, firmy, które używają blach w procesach produkcyjnych, coraz bardziej obniżają marże.

Jednak producenci muszą nadal inwestować w nowy sprzęt produkcyjny – w celu zastąpienia przestarzałego sprzętu lub skorzystania z nowych możliwości biznesowych – aby pozostać konkurencyjnym.

Producenci muszą dokonać dokładnych ocen przy ocenie dodania nowego sprzętu do walcowania płyt. Kapitał dłużny jest nadal dostępny na zakup nowych maszyn, ale spłata pożyczki nie zapewni zadowalającego zwrotu z inwestycji, chyba że sprzęt zwiększy wartość produkcji. Niestety wielu nabywców ostatecznie kupuje sprzęt, który nie ma możliwości i elastyczności, aby sprostać wielkości produkcji i tolerancjom, po prostu dlatego, że nie rozumie wszystkich dostępnych opcji i rozważań.

Aby pomóc producentom w zoptymalizowaniu operacji walcowania blach, zaproponowano 5 kluczowych kwestii w celu wybrania odpowiedniej maszyny do gięcia blach.

1. Uwzględnij właściwości walcowanego materiału

Mimo że rysunki wymagają zwinięcia płyty do tych samych wymiarów, twardszy materiał będzie wymagał znacznie wyższej maszyny do walcowania. W przypadku braku takich rozważań pojawią się wady, a producent skończy z nadmierną ilością złomu.

Dzisiejsza stal jest znacznie mocniejsza i wymaga większej siły do ​​zginania. Dzięki szczegółowej klasyfikacji American Society of Mechanical Engineers powstało niezliczona ilość odmian stali: na przykład A36, A516 gatunek 70, seria Hardox 400/500 i seria AR 200/300. I te różne stale wymagają różnych ciśnień do walcowania.

Temperaturę i granicę plastyczności metalu należy dopasować do aplikacji klienta, aby poprawnie określić specyfikację walca płytowego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ właściwości stali zmieniły się drastycznie w ciągu ostatnich kilku dekad. To, co kiedyś było znane jako stal miękka, już nie istnieje.

2. Współpracuj z dealerem sprzętu, który chętnie omówi Twoje specyficzne potrzeby w zakresie toczenia płyt.

Klienci muszą znać prawidłowe pytania, aby uzyskać prawidłowe odpowiedzi. Każdy producent stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami, a poprzez systematyczne wysyłanie zapytań, bystry przedstawiciel handlowy może dokładnie określić, który sprzęt będzie działał najlepiej w ich procesie.

Producenci muszą również dokładnie rozważyć, czy chcą walcować kształty stożkowe czy paraboliczne, aby skorzystać z szerszego rynku. Hydraulicznie sterowane maszyny czterowalcowe idealnie nadają się do tego rodzaju prac, eliminując blizny powierzchniowe, zmniejszając w ten sposób potrzebę szlifowania laminowania (wbiegania) na krawędzi stożka o mniejszej średnicy.

Dokładne walcowanie stożkowe jest ponadto osiągane dzięki takim funkcjom, jak równoległość drążka skrętnego, w przeciwieństwie do układów elektronicznych lub systemów proporcjonalnych wartości, które jedynie utrzymują teoretyczną równowagę. Skończona równoległość umożliwia dostosowanie maszyny do pełnego pochylenia stożkowego i powrót do równoległości w zaledwie pięć sekund.

Klienci muszą omówić takie kwestie, jak średnice wewnętrzne, rodzaj materiału, tolerancje i pożądany kształt gotowego produktu. Na przykład niektóre produkty, takie jak te występujące w przemyśle zbiorników ciśnieniowych, wymagają maksymalnie 1 procent poza średnicą rundy lub są uważane za wadliwe. Dzięki zastosowaniu niedociążonego wałka talerzowego zbyt duży efekt beczki może uczynić taki produkt bezużytecznym i szybko usunąć potencjalną marżę zysku.

Dostosowanie urządzeń do walcowania płyt do specyficznych potrzeb producenta wymaga dbałości o szczegóły. Konieczne jest, aby dealer, z którym współpracujesz, był gotów usiąść z Tobą i omówić konkretne potrzeby Twojej firmy. Istnieje wiele problemów, które należy rozwiązać, z których wiele menedżer zakupów może początkowo nie przewidzieć.

3. Trzymaj się idealnych parametrów pracy maszyny

Zaleca się, aby producenci określili, jaki materiał i jaka grubość reprezentują ich najwyższy wolumen pracy. Następnie (firma) może dostarczyć maszynę, która będzie pochylać się zgodnie z tą specyfikacją, oszczędzając w ten sposób cenne godziny produkcji i eliminując duże ilości złomu.

Wysokiej jakości maszyny do walcowania są zwykle wyskalowane na poziomie 50 procent pełnej wartości znamionowej maszyny. Dlatego 1-calowa maszyna jest wygięta, aby zrolować 1/2-calową płytkę na prawie idealnej krawędzi.

Zignorowanie tego ważnego faktu może spowodować, że produkt będzie niezgodny ze specyfikacją, którego klient nie zaakceptuje. Problemy najczęściej pojawiają się, gdy rolki próbują przesunąć górne granice swojej rolki blachy. Jeśli płyta 5/8 cala zostanie przetoczona przez maszynę o rozmiarze 1 cala, prawdopodobnie wystąpi niewielki efekt beczki. Może to być akceptowalny margines błędu.

Jednak gdy grubość blachy zbliża się do górnej granicy wartości znamionowej maszyny, mogą wystąpić poważne wady. O ile nie zostanie poprawione za pomocą podkładki dystansowej, nie będzie można go sprzedawać. I odwrotnie, gdy bardzo cienki materiał jest walcowany przez maszynę przystosowaną do bardzo grubej płyty, gotowy produkt może wyjść ciaśniej w środku niż na końcach. Ponownie, czasochłonne przyciemnianie jest konieczne, aby skorygować ten efekt „klepsydry”.

4

Im ciaśniejsza średnica, tym większy nacisk na zginanie. W przypadkach, gdy gruby materiał musi być zwinięty w ciasne średnice wewnętrzne (ID), średnica górnego walca i układ maszyny mogą stanowić różnicę między produktem, którego cylindryczne krawędzie się spotykają, a produktem, który się nie zamyka.

Zasadniczo większość maszyn może toczyć blachę o 1 1/2 krotności górnej średnicy walca. Stąd, biorąc pod uwagę górny walec o średnicy 10 cali, można uzyskać średnice wewnętrzne tak ciasne, jak 15 cali. Jednak nowe maszyny, które zawierają prowadnice planetarne, są w stanie utrzymać około 50 procent więcej powierzchni płyty pod ciśnieniem zginającym podczas operacji walcowania, osiągając w ten sposób proporcje 1,1-krotności górnej średnicy walca. Daje to 30-procentową przewagę w przypadku wąskich średnic.

Wszystkie maszyny osiągają dokładne pomiary przy 50 procentach pełnej wartości znamionowej. Dlatego, biorąc pod uwagę geometrię rolki 1,1, maszyna 3/8 cala z 10-calowym górnym wałkiem może konsekwentnie toczyć płytę 3/16 cala na 11-calowy ID bez defektu lufy.

5. Zarówno boczne, jak i pionowe wsporniki, aby zapobiec niepożądanym zgięciom.

Odpowiednie wsparcie wymaga zarówno bocznych, jak i pionowych wsporników rolkowych, zaprojektowanych przez producenta maszyny do walcowania płyt. Raz zastosowane walcowanie blach staje się pracą jednoosobową zamiast dwóch. Uwalnia to cenną siłę roboczą, którą można przekierować do innych zadań.

Podczas walcowania cylindra, gdy średnica wewnętrzna jest ponad 200 razy większa niż grubość materiału, ciężar materiału staje się wystarczający, aby zgiąć cylinder, gdy wychodzi on z górnego walca i oddala się od maszyny. Bez odpowiedniego wsparcia powstają niepożądane promienie.

Zakup maszyny z bocznymi i pionowymi wspornikami rolkowymi z łatwością rozwiązuje ten problem. Niektórzy producenci próbują oszczędzić na tym sprzęcie pomocniczym, uciekając się do wsparcia „prowizorycznego”, takiego jak wózek widłowy lub suwnica. Ten skrót wiąże jednak korzystanie ze sprzętu, który najlepiej wykorzystać gdzie indziej. Ponieważ nie może odpowiednio podeprzeć materiału, nadal mogą pojawić się nieprzewidziane zakręty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne